Plán akcí
Tento týden jsme oslavili Den Země. Říkali jsme si, jakým způsobem můžeme chránit přírodu, vysvětlili jsme si, že i my jsme její důležitou součástí. Vedli jsme úvahy, jak se můžeme starat o naši přírodu a jak ji chránit.
S dětmi jsme se připravovali na Velikonoce. Zdobily jsme vajíčka nebo vytvářely tradiční jidáše ze slaného těsta.
Hlavním tématem byly zimní sporty. Děti se seznámily s jednotlivými sportovními disciplínami, zaměřili jsme se také na sportovní vybavení, bezpečnost při sportu a vliv sportu na naše zdraví. Koncem týdne si děti mohly některé sporty vyzkoušet na vlastní kůži při školkové Olympiádě.
V týdnu na děti čekalo ve školce velké překvapení. O svátcích přišel Ježíšek i k nám do školky a nechal tu bohatou nadílku, ze které měly všechny děti velkou radost a rozbalování dárečků si moc užily.
V tomto období jsme se těšili na Vánoce.
S dětmi si užíváme adventní čas a těšíme se společně na příchod Mikuláše, čerta a anděla. V MŠ nás navštívilo divadlo Kača a Kača s překrásnou Mikulášskou pohádkou a po ní děti čekala nadílka.
Naučili jsme se pro Mikuláše básničky a písničky. Děti vyplnily Mikulášský list, kde zpytovaly své svědomí a popisovaly, za co by si od Mikuláše zasloužily odměnu a za co naopak by je mohl čert pokárat.
Především ale nahlédly do "Čertí školičky" kde zjistily, že i čerti musí dodržovat dohodnutá pravidla, tak jako my ve školce a pomohly kamarádům čertům s nelehkými úkoly.
S dětmi se připravujeme na zimu a protože se nám venku opravdu ochladilo, bylo tématem tohoto týdne především zimní oblečení. Zahráli jsme si na toto téma pohybové a smyslové hry, naučili se básničky a naši tolik oblíbenou písničku "Punčocháče, ponožky". Děti si vyrobily dále krásné obrázky.
Tento týden se děti seznámily s legendou o svatém Martinovi a pranostikami, které se k svátku vážou. Naučily se písničky, básničku, taneček se židličkami, dramatizací jsme stvárnili příběh sv. Martina a především se mnozí zúčastnily svatomartinského lampionového průvodu. A nejen to, děti přiložily ruku k dílu a upekly do pokladu výborné perníčky.
V tomto období jsme pozorovali podzim, především proměny v přírodě a podnikli jsme spoustu podzimních aktivit.
31.10. vypukl v MŠ halloweenský rej, dále jsme měli výukový program "Podzim s lego kostkami". Děti si během zážitkového vzdělávání v polytechnickém směru se speciálními vzdělávacími sety Lego přiblíží podzimní aktivity.
Také jsme se zúčastnili drakiády se soutěžemi. Náš drak získal dokonce cenu za draka s nejdelším nosem.
Všem rodičům tedy děkujeme za zeleninu, kterou si děti přinesly.
S rodiči jsme měli dýňohrátky a týden jsme zakončili bramboriádou.
V průběhu celého října se budeme věnovat tématům, které jsou aktuální a které vzbuzují u dětí pozornost.
Tento týden jsme měli výlet do Obory Holedná. Poznávali jsme tedy lesní zvířátka podle jejich charakteristických znaků, stop a zvuků. Připomněli jsme si také, jak se můžeme o zvířátka především před zimou postarat a jak se máme v lese chovat. Děti si vyrobily některá zvířátka z různých materiálů a naučily jsme se o nich písničku a básničky.
V průběhu měsíce září je naším cílem zajistit přirozenou adaptaci dětí a jejich přizpůsobení se kolektivu.
Společně budeme vytvářet školková pravidla. Rovněž budou děti seznámeny s bezpečností nejen v prostorách MŠ, ale také během pobytu venku. V okolí MŠ si společně vybereme strom naší třídy, u kterého budeme po celý školní rok pozorovat proměny. Na podzim pod něj společně uspíme broučky a na jaře ho opět zpěvem a pohlazením probudíme.
Děti se dále seznámí se základy slušného chování v MŠ i mino ní. K tomu nám pomůže čtení pohádek z publikace "Děti a slušné chování aneb vyprávění kočky Justýnky", hraní scének a také vzdělávací program v MŠ "Povídání o chování". Přirozenou, bezproblémovou adaptaci podpoříme rovněž prací s Lego edukation - moje emoce a čtením příběhu a prací s Emušákem a jeho mouchami.
V MŠ proběhne také program "Buďme kamarádi". Děti si v rámci programu vyzkouší jízdu na vozíčku, malování nohama, chůzi s bílou holí, roli vodiče nevidomé osoby, znakovou řeč a jiné. Budou mít možnost setkat se s některými pomůckami, které využívají lidé s postižením. Cílem programu je vyzkoušet a tím snad lépe pochopit svět našich kamarádů s postižením. Zaměříme se také na to, jak je naše okolí technicky vybavené, aby i tito lidé mohli žít plnohodnotným životem.
V průběhu měsíce budeme zařazovat celou řadu adaptačních her a činností na posílení zdravého klima tříty. Naučíme se básničky, písničky a především naší "školkovou hymnu"
Tento týden jsme si povídali o pohádkách. Přečetli jsme si pohádku O Červené Karkulce a O Budulínkovi. Pozorovali jsme, jak nám rostou pulci a housenky motýlů. Ve středu byl den podle dětí. Vymyslely si, co chtějí hrát, co chtějí vyrábět a den si užily. V pátek nás čekal sportovní den na námět pohádky O Zlatovlásce. Děti si prošly několik stanovišť s úkoly. Odměnou jim byla medaile a šupina zlaté rybky pro štěstí a cukrová vata.
Na přání dětí jsme se rozhodli poznávat svět.
Získali jsme povědomí o širším společenském, přírodním a kulturním prostředí. Naučili jsme se poznávat kontinenty, jejich polohu a charakteristické vlastnosti. Poznávali jsme lidi jednotlivých kontinetů.
S Divadlem Kača a Kača jsme zažili velké dobrodružství při záchraně zvířat a proletěli jsme se společně do Afriky.
Pro naše milé maminky jsme připravili ke Dni matek malou besídku spojenou s hádankovým kvízem a mini dílničkou.
Ve školce nás v týdnu navštívila Filharmonie Brno s hudební logopedickou dílnou.
A při pobytu venku jsme se naučili plést věnečky z pampelišek a postarali se o bylinkové záhony.





Přejeme Vám krásné Velikonoce.
4.4.-8.4.2022
Tento týden byla naším tématem DOPRAVA a s ní spojená BEZPEČNOST.
S dětmi jsme si rozdělili dopravní prostředky podle způsobu jízdy, vysvětlili si, jak se v nich chovat, ukázali si značky, které vídáme na procházce a co znamenají.
Zahráli jsme si spoustu dopravních her, zatancovali a postavili si vlastní dráhu. Naučili jsme se básničku Autobus.
Na konci týdne děti dostaly svůj vlastní řidičský průkaz.
Tento týden jsme navázali na předchozí téma a po lidském těle jsme se učili poznávat naše smysly. Zaměřili jsme se především na rozvoj smyslového vnímání, pohybových a manipulačních dovedností. Dotkli jsme se ale také otázky, jak správně chránit naše smyslové orgány. Zahráli jsme si plno her, někteří z nás si i zaplavali, předškoláčci se zúčastnili "Dne předškoláků" a ještě jsme zvládli interaktivní program "Barevná centrifuga", který děti moc bavil.
21.3.-25.3.2022
Ukázali jsme si části těla, pojmenovali kosti a prohlédli jsme si i orgány. Děti společnými silami vytvořily projekt, na který napřed potřebovaly obkreslit kamaráda. Dali mu jméno Kostík. Druhý den do něho nalepily kosti. Třetí den orgány. Tvořily s velkou radostí. Naučili jsme se básničku “Moje tělo”.
14.3.-18.3.2022
Tento týden jsme se společně začali připravovat na jaro. Podívali jsme se na obrázky kytiček a naučili jsme se je poznávat. Venku na vycházce jsme kytičky našli v trávě. Ve čtvrtek k nám do školky přijelo Dětské vzdělávací centrum Smart Bricks s LEGO education. Děti si postavily z lega koleje a stavěly vláčku stanice.
Masopustní veselice, veselá je převelice....
A mohu potvrdit, že to tento týden bylo ve školce opravdu hodně veselé. Navštívilo nás Divadlo Kača a Kača s programem o Masopustu a v pátek nás čekal karneval a karnevalové soutěže. A protože k Masopustu a karnevalům patří hodně tance a zpěvu, tak věřte, že se opravdu hodně tančilo a zpívalo. A také jsme si ukázali a vyzkoušeli hrát na celou řadu hudebních nástrojů.
21.2.-25.2. 2022
Tento týden jsme si vysvětlili, proč se slaví mosopust a co to znamená.
Zdobili jsme koláče plastelínou, zahráli jsme si spoustu her, vytvořili jsme jitrnice a koláčky. Děti si prohlédly, jaké masky chodí v masopustním průvodu.
Bohužel k nám nepřijelo slíbené divadlo, ale my jsme si poradili. Dětem jsme vytvořili náhradní program v podobě soutěží. Odměnou nám byl masopustní koblížek.
7.2.-11.2.2022
Tento týden jsme si společně povídali o zimních sportech. Letos nám k tomu krásně navazovala olympiáda.
S dětmi jsme se seznámili se sporty z olympijských her. Naučily se je pojmenovat, rozeznat a přiřadit k nim správné náčiní. Rozeznaly i piktogramy různých sportů. Ukázali jsme si symboly olympiády, maskota Binga, kruhy, vlajku, český znak.
Ve středu jsme se zúčastnili školkové olympiády. Děti bruslily, házely sněhové koule do kruhu, hrály hokej, lyžovaly na svých vyrobených lyžích a zkusily si i opičí dráhu. Odměnou jim byla medaile a diplom. Každý si mohl vyzkoušet, jaké to je, stát na stupních vítězů.
Stěžejním bodem tohoto týdne bylo polytechnické vzdělávání. Učili jsme se poznávat naše město a především, jak se staví jeho domy. Zaměřili jsme se také na technickou vybavenost našeho města.
Děti se staly malými architekty, kdy se učily číst z technického výkresu, poznávaly půdorys domu, jednotlivé domovní zdi a vybavení interiérů. Proměnily se ale také v malé inženýry. Při této příležitosti získávaly základy inženýrských sítí, ukázali jsme si barevná označení rozvodů v technickém výkresu a ve skupinách si děti podle něj zkusily postavit vlastní půdorys domu a jednotlivé rozvody podle něj zapojit.
V týdnu jsme se ale také zúčastnili vzdělávacího programu Buďme kamarádi, kdy jsme si přiblížili život našich kamarádů s postižením. Při procházkách venku jsme se zaměřili a ukázali, jak je okolí naší MŠ dostatečně či nedostatečně technicky vybavené pro to, aby lidé s postižením mohli vést "plnohodnotný" život.
Děti koncem týdne využily získaných zkušenosíi a podle vlastně vyrobeného plánku sestavily model města.
24.1.-28.1. 2022
Tento týden jsme si společně ukazovali, jak to vypadá v zimním lese.
Prohlíželi jsme si knížky, učili jsme se stopy zvířátek, ze kterých jsme stavěli cestičky. Hráli jsme spoustu her na zvířátka a také jsme si společně jeden les pokusili vytvořit.
Tento týden se nesl ve znamení polytechnického vzdělávání. Zúčastnili jsme se výukového projektu Malé technické univerzity. stali se z nás "stavitelé města". Učili jsme se poznávat mapy, základy kartografie, orientovat se v piktogramech veřejných budov a překreslovali jsme společně vytvořené město do mapy.
V dalším programu jsme se stali "staviteli mostu". Zde jsme se seznámili s naším nejvýznamnějším českým panovníkem Karlem IV., povídali jsme si o historii Karlova mostu a zároveň jsme si vyzkoušeli postavit takový most v MŠ, po kterém jsme si i mohli projít.
Po Vánocích jsme si sdělovali společné zážitky a radost z nadílky. Těšili jsme se na příchod tří Králů. Seznamovali jsme se s legendou. Povídali si o významu svátku tří králů a povídali jsme si, co je tříkrálová sbírka a k čemu je určena. Zahráli jsme si také hru "Šipkovanou", při které jsme pomáhali najít třem králům koruny a plnili jsme různé úkoly.
Prosinec 2021
Kolektiv MŠ Vám přeje krásné prožití svátků vánočních a vše nejlepší do nového roku.
Poznávali jsme nejoblíbenější zimní svátky roku. Seznamovali jsme se s vánočními tradicemi, některé z nich jsme si sami vyzkoušeli. Také jsme si zahráli společně s rodiči hru "Cesta do Betléma" a zúčastnili jsme se vánoční muzikoterapie. Zakončením celého tohoto období byl příchod Ježíška do MŠ a bohatá nadílka pro děti.
V tomto období jsme se připravovali na advent a příchod Mikuláše. Seznamovali jsme se s tradicemi a zvyky spojenými s tímto obdobím. Po dobu dvou týdnů jsme plnili "Mikulášskou výzvu", při které jsme pomáhali Mikuláši plnit úkoly, které nám pravidelně nechával ve školce. Úkoly to nebyly nijak jednoduché. Odměnou nám byla přímo Mikulášská návštěva v MŠ a s ní spojená nadílka.
Listopad 2021
Po celý týden jsme si opakovali společně vytvořená třídní pravidla. Zaměřili jsme se také na polytechnockou výuku se speciálními vzdělávacími sety Lego a emoce a posilovali jsme tak sociální inteligenci dětí.
Dále se týden nesl ve znamení dětských přání. Děti si samy vybíraly, jaké hry a činnosti by chtěly hrát. Společně dále vytvořily strom přání, na který vlepovaly návrhy vánočních dárečků.
V tomto týdnu jsme se seznámili s tradicí sv. Martina a pranostikami. Legendu jsme si ztvárnili dramatizací a společně jsme upekly svatomartinské podkovy. Celé týdenní téma jsme zakončili svatomartinským lampionovým průvodem s rodiči v zámecké zahradě.
V tomto týdnu jsme se seznamovali s tradicemi a zvyky dušiček a Halloweenu.
Vysvětlili jsme si, co ty svátky znamenají a proč se slaví. Ukázali jsme si pokus. Vytvořili jsme dýně z těsta a v pátek nám to vypuklo. Přiletěly strašidla v krásných kostýmech a zúčastnily se různých úkolu. Za to děti dostaly diplom a sladkou odměnu.
Říjen 2021
Měsíc říjen byl pro nás dost nabitý.
4.10. - 8.10.2021
Začátkem měsíce jsme se seznamovali s druhy zeleniny. Děti si do školky přinesly zeleninu a naučily se ji poznat podle hmatu a podle chuti. Nakreslily a vyrobily spoustu obrázků, upekly si zdravé hranolky a naučily se básničky “Já jsem brambor šišatý”
a “Kutálí se brambora”. Na konci týdne si společně zasoutěžily na bramboriádě, která se uskutečnila na zahrádce školky. Nesly na zádech pytel brambor, vyzkoušely si slalom s bramborou na lžíci a hledaly brambory v písku. Na konci je čekala společná práce, kde podle symbolů hledaly svůj správný pytel třídy a naplnily ho otisky brambor.
11.10. - 15.10.2021
Další týden byl ovocný. Děti se opět seznámily s ovocem. Našim ovocem, ale i s exotickým. Vytvořily si společně ovocný salát a upekly jablečný závin. Společně pak všechno ochutnávaly. Naučily se písničku “Měla babka čtyři jabka”. Přijela nás navštívit i paní lektorka s programem “Skřítky krmit povoleno”. Povídala nám o zdravých a nezdravých potravinách. Děti se s nadšením zapojovaly do příběhu. Vydali jsme se i na krásnou procházku po polích.
18.10. - 22.10.2021
Dále na nás čekaly zvířátka z lesa. Naučili jsme se zvuky zvířat. Něco o jejich zimním spánku, proč ho mají a kde spinkají. Naučili jsme se další básničku “Halí belí zvířátka”. Upekli jsme společně dýňové sušenky. Děti válely a vykrajovaly. Sušenkami pak pohostily rodiče na dýňohrátkách. Tam se povedly nádherné dýně. Odpoledne jsme si všichni naplno užili. Týden jsme zakončili v oboře Holedná. Podívali jsme se na prasátka a prozkoumali zajímavou stezku.
25.10. - 29.10.2021
Poslední týden si povídáme o podzimu. Děti se učí, co patří do lesa a co naopak ne. Vytvořily stromečky ke Dni stromů. Pouštěli jsme draky na poli. Děti to moc bavilo, ikdyž nám to moc nešlo. Naučily se i básničku o drakovi.
ZÁŘÍ 2021
Společně budeme vytvářet třídní pravidla. Rovněž budou děti seznámeny s bezpečností nejen v prostorách MŠ, ale také během pobytu venku. V okolí MŠ si společně vybereme strom naší třídy, u kterého budeme po celý školní rok pozorovat proměny. Na podzim pod něj společně uspíme broučky a na jaře ho opět zpěvem a pohlazením probudíme.
Děti se dále seznámí se základy slušného chování v MŠ i mino ní. K tomu nám pomůže čtení pohádek z publikace "Děti a slušné chování aneb vyprávění kočky Justýnky".
Naučíme se jednoduché básničky s pohybem "Medvídek", "Brouček" "Kutálí se brambora" "Velká novina", písničku doprovázenou s pohybem "Když jsi kamarád". Také se naučíme hymnu naší školky.
Ve čtvrtek, 23.9., nás navštíví v MŠ divadlo Kejkle s pohádkou "O neposlušných kůzlátkách".
Budou zařazovány pohybové hry se značkami dětí, jejichž cílem je usnadnit zejména novým dětem zapamatování kamarádů a jejich značek.
ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2021/2022
Milí rodiče,školní rok 2021/2022 bude zahájen ve středu, 1.9.2021.
Informativní schůzka pro rodiče se uskuteční ve čtvrtek, 9.9.2021 od 16:00 hodin.
Těšíme se na Vás!!!
Martina, Nikol, Radka
RYCHLÝ KONTAKT |
---|
Kontakty – Šimáčkova |
Kontakty – Bratří Pelíšků |
Kontakty – Holzova |
NOVINKY |
---|
DŮLEŽITÉ AKTUALITY |
---|
Letní prázdninový provoz MŠ v Líšni |
Pracoviště Bratří Pelíšků: 10.7. - 28.7.2023 Pracoviště Holzova: 10.7. - 28.7.2023 Pracoviště Šimáčkova: 31.7. - 18.8.2023 Prázdninový provoz na každé MŠ bude trvat tři týdny. Nárok na prázdninový provoz mají děti splňující některé z těchto kritérií: - dítě pracující samoživitelky navštěvující MŠ v Líšni - dítě zaměstnaných rodičů navštěvující MŠ v Líšni V termínu od 3.7.2023 - 7.7.2023 a 28.8. - 1.9.2023 všechny MŠ jsou uzavřeny. |