logotyp

Plán akcí

25.3. - 28.3.2024

Milí rodiče,

tento týden jsme se věnovali Velikonocům a především velikonočnímu tvoření.

Přiblížili jsme si tyto svátky jara a jeho tradice, naučili jsme se koledu.V úterý jsme podnikli velikonoční stezku v zámeckém parku, kde měl zajíček Eda pro děti nachystané úkoly. Za jejich splnění děti získaly poklad.  

Také jsme stihli připravit velikonoční dilničku. Do připrav se zapojily samy děti pečením perníčků. Jsme rády, že jste si udělali čas a účast byla hojná. 

Celý kolektiv MŠ Vám přeje krásné velikonoční svátky plné jarní pohody. 18.3. - 22.3.2024

Tento týden jsme pokračovali v tématu knížek, které si děti mohly nosit v průběhu celého týdne. Společně jsme přivítali jaro a některé děti se zúčastnily plavání, které probíhalo v krásných prostorách plaveckého stadionu Lužánky.

V týdnu se uskutečnily dvě akce. Autorské čtení s jógou, kde jsme se s Nelinkou vypravili do světa fantazie,kouzel a létání. V pátek k nám pro změnu zavítala paní s šikovnou border colii, takže si děti mohly vyzkoušet aktivity s pejskem v rámci canisterapie.


11.3. - 15.3.2024

Měsíc knihy jsme oslavili tento týden přímo stylově a to návštěvou knihovny. Děti program velice zaujal a musím je pochválit, poznaly všechny klasické české pohádky z Večerníčku.

Ve školce jsme si četli úryvky z přinesených knih, vytvořili jsme si vlastní pohádkový příběh a zahráli pohádkový kvíz. Protože se nedostalo na všechny knihy, mohou si je děti nosit i následující týden.

Začali jsme ale také tvořit jarní výzdobu do oken, která je letos plně v kompetenci dětí, tak se máte na co těšit. A také jsme začali tvořit velikonoční ozdoby nejen z keramiky. 


4.3. - 8.3.2024

Tento týden jsme pokračovali v tématu společenské hry, díky kterému si děti mohly do školky přinést své oblíbené hry a sdílet radost z hraní s kamarády a užít si spoustu společné zábavy.

Vedle toho jsme se naučili novou básničku a vyzkoušeli jsme si i jóga rozcvičku.

Společnou aktivitou týdne bylo tvoření sněženek, které v přírodě značí pomalý příchod jara.

Celý týden jsme si společně moc užili a už teď se těšíme na ten další.


26.2. - 1.3.2024

Uplynulý týden, který byl ve znamení společenských her, jsme si opravdu užili! 

Děti přinesly do školky své oblíbené hry, které naučily nás i kamarády a provětrali jsme také spoustu her ze školky, po kterých děti moc často nesáhnou. Sešlo se nám tak mnoho báječných her, děti se dobře bavily a rozvíjely přitom řadu schopností a dovedností důležitých pro jejich vývoj.

Protože tento týden děti opravdu moc bavil a některým hrám se nedostalo tolik pozornosti, jak by si děti přály, domluvili jsme se na prodloužení a hrát si budeme i v nadcházejícím týdnu.

Zařadili jsme ale také pohybové hry s logopedickými prvky, psychomotorické hry s padákem a některé děti si vyrobily vlastní herní kostky, puzzle a pexeso.

Jsme moc rády, že doma s dětmi hrajete! 


19.2. - 23.2.2024

Přinášíme Vám ohlédnutí za uplynulým týdnem, ve kterém byly hlavním tématem hudební nástroje. 

Děti měly příležitost objevovat různé hudební nástroje jako je harfa, bicí nebo harmonika a společně jsme si zahráli písničku "Já jsem muzikant".

Hlavní zajímavostí minulého týdne byla návštěva dudáků, kteří pro děti připravili skvělý program a seznámili je s tímto netradičním nástrojem.

Týden jsme zakončili karnevalovou oslavou, kde děti předvedly své originální masky a společně jsme si užili taneční zábavu na školkové diskotéce.

Rodičům děkujeme za občerstvení. 


5.2. - 16.2.2024

V tomto období jsme slavili masopust. S dětmi jsme si přiblížili toto období nejenom povídáním, obrázky, prostřednictvím pohybových her, pohádkou Na vršku, ale především díky programu Divadla Kača a Kača.

Děkujeme Vám za spolupráci s přípravou krásných kostýmů pro děti. Myslím si, že masopustní průvod se opravdu vyvedl. 


29.1. - 2.2.2024

Tento týden byla opět hlavním tématem zima a zimní sporty, z nichž si některé mohly děti vyzkoušet na vlastní kůži při školkové zimní olympiádě. A musíme podotknout, že máme opravdu samé zdatné sportovce. 

Nejdříve sportovní komise rozdělila děti do jednotlivých týmů a seznámili jsme se s vlajkami jednotlivých států, za něž děti soutěžily. A poté to vypuklo...Děti si vyzkoušely hokej, curling, skeleton, krasobruslení, biatlon a v mezičase hod sněhovou koulí.

Po skončení proběhlo řádné vyhodnocení výsledků a časů a týmy mohly stanout za zvuku své hymny na stupních vítězů. 

Navštívili jsme také kamarády z Trpaslíků, kde nás čekala názorná ukázka sportovní výstroje. Za kterou moc děkujeme.

Děti si ale také vyzkoušely, jaké to je být pravým školákem a dostaly obrázkový diktát. Podle postupu měly nakreslit lyžaře nebo krasobruslařku.

Přejeme vám krásný víkend a mnohým z vás také pohodové jarní prázdniny.

22.1. - 26.1.2024

Tento týden jsme se zaměřili na zimu, zimní oblečení a zimní sporty.

Hlavním úkolem dětí bylo společně vymyslet a vytvořit model zimní "vesničky ", do které by promítly zimní prvky, o kterých jsme se společně bavili. Práci predcházelo plánování a poté se děti vrhly na realizaci. Myslím si, že se úkolu zhostily na výbornou a zaslouží si velkou pochvalu. No, posuďte sami. 

Čtvrteční dopoledne nám navíc zpříjemnilo Divadlo Koráb s pohádkou "O Sněhurce".


15.1. - 19.1.2024

V uplynulém týdnu jsme navázali na předchozí téma o lidském těle a programu Buďme kamarádi a zaměřili jsme se na smysly.

Každému jsme věnovali jeden den. Děti trénovaly sluch poznáváním jednotlivých zvuků, zrak procvičily mimo jiné hrou "Co se změnilo na kamarádovi ", čich a chuť poznávačkou jídel. Dozvěděly se také, že jednotlivé chutě poznáváme pomocí chuťových pohárků a kde jsou na jazyku. Hmat jsme procvičili pomocí hmatového pytlíku.


8.1. - 12.1.2024

S dětmi jsme společně vytvořili magnetickou kostru a prozkoumali základní lidské orgány.

Přišli jsme na to, jak poznat kosti člověka. Děti se pak společně snažily namalovat postavu a skládat kosti podle vlastní paměti. 

Kromě toho jsme do našeho programu zařadili i pohybové aktivity a naučili se básničku s názvem „Moje tělo“.

V pátek jsme zažili program "Buďme kamarádi", který dětem napomohl lépe pochopit svět našich kamarádů s postižením.


2.1. - 5.1. 2024

Milí rodiče,

tento týden byl "volnější", protože děti byly plny zážitků a dojmů z Vánoc a my jsme jim tuto atmosféru nechtěly brát a narušovat. K tomu přispěl také "Hračkový den", kdy se mohly pochlubit dárečky od Ježíška. 

Stihli jsme si ale popovídat o novém roce a především o Třech králích a jejich příběh jsme si zdramatizovali. Děti si také vyrobily koruny, zpívali jsme koledu "My tři králové " a někteří si ji také podle not zahráli na xylofon.

V rámci tématu o Třech králích jsme si také povídali o charitativních činnostech. Komu a jak bychom mohli pomoci.
11.12. - 22.12. 2023

S Kulihrášky si užíváme adventní čas. Kromě návštevy kapříků, divadla Koráb či návštevy kostela, kde jsme si společne zazpívali, děti navštívil Ježíšek a přinesl jim spoustu krásných dárků. 

Tímto bychom Vám všem chtěli moc poděkovat za dárečky pro děti, které jim udělaly velkou radost!

Za celý kolektiv MŠ Vám chceme popřát krásné a pohodové prožití svátků, dětem bohatého Ježíška a především vše nejlepší do nového roku!

Budeme se na Vás a Vaše děti opět těšit v úterý 2.1.2024. 
 
 
 
 
 
27.11. - 8.12. 2023

V tomto období jsme s Kulihrášky prožívali první adventní týden. Pověděli jsme si o tom, co to advent je, děti nazdobily adventní věnec, na kterém jsme si rozsvítili první svíčku. Děti se těší na napínavé losování, kdo si odnese pytlíček z adventního kalendáře. Posloucháme koledy, tvoříme, pečeme a taky nacvičujeme na vánoční besídku.

Ve středu si děti užily krásné divadelní představení a také k nám zavítala návštěva - Mikuláš s čertem a andělem. Všechny děti byly statečné, společně zazpívaly písničku a pověděly básničku a převzaly si od anděla nadílku. Čert musel do pekla odejít s nepořízenou.
20.11. - 24.11.2023

Milí rodiče,
vkládám malé ohlédnutí za tímto týdnem.

Povídali jsme si o ptáčcích a o tom, jak jim můžeme pomoci přečkat blížící se zimu. Dozvěděli jsme se, proč někteří ptáčci odlétají a jiní zůstávají.

Děti už také ví, co ptáčkům můžeme dát do krmítka a čím bychom jim naopak mohli ublížit.

Došli jsme také uspat broučky. K zimnímu spánku jsme jim zazpívali ukolébavku a zarecitovali básničku.

Tvořili jsme, zpívali jsme písničku Bude zima, bude mráz, zahráli jsme si pohybové hry.
13.11. - 16.11.2023

Tento týden jsme s Kulihrášky uspávali broučky.Společně jsme si povídali například o tom, jak zimují v průběhu chladných měsíců. Kromě toho jsme se naučili několik druhů hmyzu, zahráli si pohybové hry nebo děti hledaly stíny broučků pomocí včelky Bee - Bot.

Zakončením tématu byla společná výroba krabice pro broučky, které si děti taktéž samy vyrobily a se kterými se příští týden rozloučíme a vyprovodíme je k zimnímu spánku.
6.11. - 10.11.2023

Začátkem týdne se děti zúčastnily drakiády, kde je čekaly nelehké soutěže, které však zvládly na jedničku. Navíc náš drak získal ocenění "Fešák roku". A co by to bylo za drakiádu bez jeho pouštění. 

Zbytek týdne už se nesl ve znamení svatého Martina. Seznámili jsme se s legendou, kterou jsme si dramaticky ale také tanečně ztvárnili, pranostikami, naučili jsme se písničky a básničku. Nechyběly také oblíbené hry. Na procházkách jsme pozorovali měnící se krajinu a našli jsme stopy koně svatého Martina. To bylo pro nás znamení, že se něco chystá. A opravdu se stalo... lampionový průvod, kterým nás provázel samotný Martin.

Děkujeme za hojnou účast. Doufáme, že jste s námi příjemně strávili čtvrteční podvečer. 
30.10. - 3.11.2023

Milí rodiče,
tento týden byl nabitý zážitky spojenými s Halloweenem a Dušičkami. Hned v úterý se v naší školce uskutečnil Halloweenský rej, kde nesměly chybět originální strašidelné kostýmy, soutěže nebo hostina, za kterou děkujeme především vám rodičům. 

Ve středu jsme si připomněli náš český svátek Dušičky a podnikli jsme procházku na líšeňský hřbitov, abychom zapálili za Kulihrášky a Budulínky svíčku všem, na které vzpomínáme. 

Ve čtvrtek nás navštívilo Divadlo Kača a Kača, které nám představilo cestovatelskou pohádku s draky. 

Společně jsme si zahráli pohybové hry a naučili se básničku. Téma Dušičky nám taktéž přiblížila pohádka Chaloupka na vršku.
23.10. - 27.10. 2023

Tento týden byl pro mnohé z nás krátký díky podzimním prázdninám, přesto jsme stihli spoustu věcí.

Po celou dobu je naším hlavním tématem podzim, proměny v přírodě a pozorování zvířátek. Pracovali jsme s motivačními příběhy z knihy Rok s krtkem. Přišli jsme společně na to, proč se některá zvířátka chystají na podzim k zimnímu spánku, jiná odlétají do teplých krajin a opadávají listy. To vše jsme pozorovali na procházkách nejen v zámeckém parku, ale také v oboře.
Také jsme ale bedlivě zkoumali. Děti pozorovaly hmyz pod mikroskopem a měly možnost porovnávat měřením hadí kůže. 

Společně jsme vyrobili "Knihu Kulihrášků", kam si budeme zaznamenávat vše, co jsme ve školce přečetli. 
16.10. - 20.10. 2023

Tento týden jsme se zabývali s Kulihrášky změnami, které nám aktuálně přináší podzim. Právě s tímto obdobím máme nejvíce spojené pouštění draků. Děti v rámci programu přemýšlely nad tím, jaké změny podzim přináší a zvládly si společně vyrobit draka nebo vyzkoušet aktivitu s včelkou Bee bot, která byla zaměřena na logické mýšlení.

Ve čtvrtek dopoledne jsme byli navštívit Záchrannou stanici pro dravé ptáky v Rajhradě, kde jsme si to všichni moc užili. 

V týdnu jsme si také představili mouchu zvědavosti. Dětem se pak podařilo vytvořit krásné obrázky na toto téma.
9.10. - 13.10. 2023

Milí rodiče, dovolte mi poslední ohlédnutí za tímto doslova nabitým týdnem.

Ráda bych Vám poděkovala za velké množství zeleniny, které jste dali dětem do školky. Díky tomu mohly děti pozorovat, poznávat pomocí jednotlivých smyslů, ochutnávat a také tvořit.

V úterý proběhly Dýňohrátky s rodiči na školkové zahradě. Děkujeme za hojnou účast. S dětmi jste vyrobili krásné dýně. Ve čtvrtek se děti zúčastnili v dopoledních hodinách bramboriády. Měly možnost si na vlastní kůži vyzkoušet několik sportovních disciplín a jak jinak, než s bramborou.

Stihli jsme se také seznámit s další Ferdovou mouchou a to mouchou strachu. Povídali jsme si o našich zážitcích a zaměřili jsme se na to, jak s touto emocí "naložit".

Týden jsme zakončili přímo pohádkově.  Měli jsme možnost přivítat ve školce divadlo Kejkle s pohádkou "O šípkové Růžence", která se dětem moc líbila.

2.10. -6.10. 2023

Tento týden jsme si povídali o ovoci.

V první řadě bych chtěla poděkovat rodičům za spolupráci a ovoce, které si děti do školky přinesly. Bylo toho opravdu hodně a bylo co poznávat.
V rámci společného programu jsme využili našich smyslů a naslepo poznávali a ochutnávali ovoce.
Ke konci týdne měly děti možnost namyslet si vlastní smoothie drink plný vitamínů a taky si upekly jablečný závin, který všem moc chutnal.
Děti vytvořily krásné ovocné obrázky a naučily se známou písničku "Měla babka čtyři jablka".
Září 2023

V průběhu měsíce září je naším cílem zajistit přirozenou adaptaci dětí a  jejich přizpůsobení se kolektivu.


Společně budeme vytvářet školková pravidla. Rovněž budou děti seznámeny s bezpečností nejen v prostorách MŠ, ale také během pobytu venku. V okolí MŠ si společně vybereme strom naší třídy, u kterého budeme po celý školní rok pozorovat proměny. Na podzim pod něj společně uspíme broučky a na jaře ho opět zpěvem a pohlazením probudíme.

Děti se dále seznámí se základy slušného chování v MŠ i mino ní. K tomu nám pomůže čtení pohádek z publikace "Děti a slušné chování aneb vyprávění kočky Justýnky". Přirozenou, bezproblémovou adaptaci podpoříme rovněž prací s Lego edukation - moje emoce a čtením příběhu a prací s Emušákem a jeho mouchami. 

V průběhu měsíce budeme zařazovat celou řadu adaptačních her a činností na posílení zdravého klima tříty. Naučíme se básničky, písničky a především naší "školkovou hymnu".
Začátek školního roku!!!

Milí rodiče,

prázdniny jsou pomalu u konce a my se na Vás a Vaše děti opět těšíme v pondělí 4.9. 2023.

Informativní schůzky se budou konat ve středu 6.9. 2023 od 16:00 hod. ve třídě Kulihrášků. Účast alespoň jednoho zákonného zástupce nutná!!

Těšíme se na Vás!!!!!Milí rodiče,

školní rok nám utekl jako voda a opět je tu konec..

Našim předškoláčkům přejeme úspěšný vstup do nové etapy a dětem, pro které byl dnešní den ve školce poslední, přejeme krásné prázdniny.

Vám rodičům děkujeme moc za spolupráci během celého školního roku. 

Užijte si pohodové léto.

Váš kolektiv MŠ 
26.6. - 30.6. 2023

Netrpělivě očekáváme začátek prázdnin. Zaměřujeme se na bezpečnost o prázdninách a plníme si své sny. Čas jsme si zpestřili bubnováním na školkové zahradě.
19.6. - 23.6. 2023

V tomto období si užíváme na škole v přírodě.
12.6. - 16.6. 2023

Loučíme se s našimi předškoláčky.
Prevence je velice důležitá!!

Hasík v MŠ
5.6. - 9.6. 2023

Protože jsme děti z MŠ Pohádka, tak čemu jinému se věnovat na přání dětí, než pohádkám:o)

Celodenní výlet do Milotic s komentovanou prohlídkou v kostýmech.
Den ve školním a výcvikovém středisku HZS ČR
29.5. - 2.6. 2023

Den dětí jsme oslavili sportovně a zároveň pohádkově. ???? Děti si vyzkoušely úkoly, které musel Jiřík splnit, aby získal Zlatovlásku. A protože jim to šlo opravdu skvěle, vysloužily si také odměnu.

Zárověň jsme v MŠ přivítali Divadlo Koráb s pohádkou "O Zlatovlásce"
22.5. - 26.5. 2023

Tento týden jsme s dětmi procestovali celý svět. Seznámili jsme se s jednotlivými kontinenty, jejich kulturou a národností. Zahráli jsme si hry a naučili jsme se písničku "Pět minut v Africe". Děti si vyrobily indiánské čelenky, lapače snů a společně naší zeměkouli.
15.5. - 19.5. 2023

Tento týden jsme s dětmi objevovali tajuplný vesmír. 
Společně jsme si povídali, jaké planety jsou součástí naší sluneční soustavy, což pro některé byla dávno známá věc. Děti měly možnost si vyrobit krásné výrobky a naučili se tematickou básničku. 
Program nám obohatilo sférické kino, kde jsme s opičákem Cocomong mohli letět do vesmíru. ✨
1.5. - 12.5. 2023

Přináším malé ohlédnutí, kdy jsme si povídali o tom, jak se třídí odpad. Jaké barvy popelnic máme a jaké odpadky se do nich hází.
24.4. - 28.4. 2023 

Hlavním tématem byly čarodějnice. Děti se seznámily s tradicí Pálení čarodejnic. Zaměřovali jsme se na rozlišování dobra a zla. Pracovali jsme s textem motivační pohádky O perníkové chaloupce a samozřejmě si děti vyrobily čarodějnice a zahráli jsme si na toto téma pohybové hry. Vyvrcholením byl čarodějnický rej v MŠ. Mnohokrát děkujeme za spolupráci v přípravě kostýmů a za občerstvení, které jste přinesli a dětem tak zpříjemnili dopoledne. 

Kromě jiného jsme stihli také preventivní program o dentální hygieně a navštívilo nás Divadlo Kača a Kača s kouzelnou pohádkou. 
17.4. - 21.4. 2023 

Tento týden jsme oslavili Den Země. Říkali jsme si, jakým způsobem můžeme chránit přírodu, vysvětlili jsme si, že i my jsme její důležitou součástí. Vedli jsme úvahy, jak se můžeme starat o naši přírodu a jak ji chránit. 


11.4. - 14.4. 2023 

Hlavním tématem byla domácí a hospodářská zvířata. Tvořili jsme zvířecí rodiny, všímali jsme si jejich charakteristických znaků a zmínili jsme, jak jsou pro nás tato zvířátka užitečná a jak je potřeba se o ně starat. Sdíleli jsme naše zkušenosti a děti se mohly pochlubit svými domácími zvířátky na fotkách. 

Na toto téma jsme jako vždy vyrobili spoustu krásných obrázků, řešili jsme slovní hádanky a zahráli plno pohybových her.

S našimi předškoláčky jsme se věnovali také přípravám k zápisu. 
3.4. - 10.4. 2023 

S dětmi jsme se připravovali na Velikonoce. Zdobily jsme vajíčka nebo vytvářely tradiční jidáše ze slaného těsta.
Zajímavostí byla středeční velikonoční stezka. Děti chodily po fáborkách. Žluté jim ukazovaly cestu, červené značily úkol. Na konci stezky objevily poklad plný dobrot.
 
Všem rodičům děkujeme za hojnou účast na dílničkách. 

Za kolektiv MŠ přeji pěkné Velikonoce
27.3. - 31.3. 2023 

Tento týden bylo hlavním tématem u Kulihrášků povolání. 

Seznámili jsme se s jednotlivými druhy, řekli jsme si a namalovali čím by děti jednou chtěly být. Vyřešili jsme slovní hádanky a zahráli si pantomimu. Především jsme si ale některá povolání vyzkoušeli na vlastní kůži. Z děvčat se staly pilné švadlenky, které si ušily šaty nebo polštářky pro své hračky. Musím říct, že práce s dětskými jehlami jim šla na výbornou. Jiné dívky se staly výtvarnicemi nebo návrháři. Chlapci se naopak realizovali především ve stavebnictví a při pobytu venku postavili krásný dům pro šneky. 

Technické profese jsme si vyzkoušeli v rámci Malé technické univerzity. Naučili jsme se orientovat v plánu a seznámili se se základy domů, nutnosti vázání cihel, jednotlivými zdmi a především měly děti za úkol ve skupinách postavit vlastní dům podle projektu. I to jsme nakonec zvládli na jedničku.

Koncem týdne jsme si zahráli na zahradníky a předchystali jsme materiály na velikonoční dilničky. S předškoláky jsme se podívali na ZŠ Novolíšeňskou, která pro nás připravila krásný program a musím říct, že máme opravdu šikovný předškoláčky. Strčili jsme některé školáky v sudoku hravě do kapsy . Je vidět, že se práce s dětmi začíná opravdu vyplácet. 
13.3. - 24.3. 2023 

V tomto období jsme se s dětmi bavili na téma "Naše město". 

Na mapě jsme si ukázali, kde se nachází město Brno a jeho městská část Líšeň, ve které se nachází i naše školka. 
Na interaktivní tabuli ve třídě si děti prohlédly okolí školky pomocí aplikace Google Earth. Společne se snažily ostatním ukázat svoji cestu domů a moc je to bavilo.

S dětmi jsme si povídali i o správném chováni a bezpečnosti ve městě. Kdo chtěl, mohl si také vyrobit domeček z papíru a vymyslet vlastní znak města. 

Společnou prací jsme vytvořili pomocí psychomotorického padáku vlastní město, kde nechyběla zoologická zahrada, veterina pro zraněná zvířátka nebo dlouhé metro s letištěm.
6.3. - 10.3. 2023 

Jelikož je březen považován za měsíc knihy, zaměřili jsme se s dětmi tento týden právě na toto téma. 

Popovídali jsme si o tom, jak se knížky píší, vyrábí a jak se k nim správně chovat. Vysvětlili jsme si, kdo je spisovatel a kdo ilustrátor. Děti měly možnost si samy vytvořit knihu, kterou jsme v rámci společné práce založili do naší knihovny.
Ve středu jsme navštívili Knihovnu Jiřího Mahena na Jírove. Děti si mohly mimo společný program jakoukoli knížku půjčit a prohlédnout. 

V pátek k nám do školky přijela paní s pohádkou “ O šnekovi”. Děti si vyzkoušely různé hudební nástroje. Třeba djembe a šamanský buben. Poslechly si se zavřenýma očima třeba frčák a fujaru. Kdo chtěl mohl si na konci do zvonečku pošeptat nějaké přání a zazvonit.
27.2. - 3.3. 2023 

Tento týden byl přímo pohádkový. 
S dětmi jsme si v průběhu týdne připomněli nejznámější české pohádky. Na toto téma jsme tvořili, hráli si a zpívali. Nechyběla také dětmi tolik oblíbená artikulační pohádka "O princezně a drakovi " a tak jsme se rozhodli vyrobit si společně třídního draka. Pohádkové postavy také děti kreslily podle návodu a musím říci, že se lepšíme.
A protože je březen měsíc knihy a s pohádkami se setkáváme ve školce především v knihách, rozhodli jsme se, že si děti ve skupinkách vyrobí vlastní knihy. Tento týden začaly mohutné přípravy a už se nemůžeme dočkat, jak to příští týden dopadne. Při této příležitosti jsme si pověděli, jak knihy vznikají. Kdo je spisovatel, ilustrátor a knihovník. A právě knihovnu příští týden navštívíme. 
Pohádkové téma jsme zakončili přímo stylově. Návštěvou Divadla Radost, kterou jsme si moc užili.
20.2. - 24.2. 2023 

Tento týden byly hlavním tématem v naší třídě hudební nástroje. 
Děti se seznámily například se zvukem harfy, bicích nebo s rytmy tradiční africké hudby. S dětmi jsme se na moment staly muzikanty a společně si zahrály písničku "Já jsem muzikant".
Hlavní zajímavostí tohoto týdne byla návštěva dudáků, kteří pro děti připravili skvělý program a seznámili je s tímto netradičním nástrojem.
6.2. - 17.2. 2023 

V tomto období jsme ve školce slavili masopust 
Naučili jsme se poznat a pojmenovat některé maškary, které k tomuto svátku neodmyslitelně patří. K tomu nám pomohla i návštěva muzea ve Šlapanicích s interaktivním programem o Masopustu..
Abychom si s dětmi o této tradici jenom nepovídali, dorazilo k nám do školky i divadlo Kača a Kača, se kterými jsme to všichni dohromady oslavili. Na závěr musíme říct, že masky dětí byly originální a moc krásné! 
23.1. - 27.1. 2023 

Tento týden jsme navázali na předchozí téma a po lidském těle jsme se učili poznávat naše smysly. 
Každý den jsme se zaměřili na jeden lidský smysl a snažili se jej hravě rozvíjet. Děti si mohly například otestovat svůj zrak či sluch pomocí didaktických her na naší interaktivní tabuli nebo činnostmi v rámci center aktivit na stolečcích.
16.1. - 20.1. 2023 

Hlavním tématem byly zimní sporty. Děti se seznámily s jednotlivými sportovními disciplínami, zaměřili jsme se také na sportovní vybavení, bezpečnost při sportu a vliv sportu na naše zdraví. Koncem týdne si děti mohly některé sporty vyzkoušet na vlastní kůži při školkové Olympiádě. 
Po slavnostním zahájení a zapálení olympijské pochodně děti soutěžily v týmech, které reprezentovaly různé státy z celého světa. Všichni zdárně zvládli všechny disciplíny naší velké sportovní události, kterými byl biatlon, krasobruslení, curling a hokej.
Na závěr nechyběl medailový ceremoniál s hymnami vítězných týmů.
 
9.1. - 13.1. 2023 

Tento týden jsme se seznamovali s lidským tělem. 

S dětmi jsme si společně sestavili magnetickou kostru a ukázali základní lidské orgány, zkusili jsme také poznat kosti člověka. Děti se společnými silami pokoušely namalovat postavu s orgány, které jim utkvěly v paměti. 
Jak to chodí s naší trávicí soustavou jsme si mohli představit skrze opičí dráhu.
Náš program doplňovaly i pohybové aktivity zaměřené na zdravý životní styl a samozřejmě i básnička „Moje tělo“. 
3.1. - 6.1. 2023

V týdnu na děti čekalo ve školce velké překvapení. O svátcích přišel Ježíšek i k nám do školky a nechal tu bohatou nadílku, ze které měly všechny děti velkou radost a rozbalování dárečků si moc užily. 

V průběhu týdne jsme si povídali o novém roce a především o Třech králích, které měly děti to štěstí vidět na vlastní oči při pobytu venku. Děti si také vyrobily koruny, zpívali jsme koledu My tři králové a někteří si ji také podle not zahráli na klávesy nebo xylofon, společnými silami vyrobily děti také Betlém.

V rámci tématu o Třech králích jsme si povídali o charitatních činnostech. A abysme i my Kulihrášci nějak přispěli, namalovaly děti krásné obrázky, které jsme předali do domova seniorů a uděláme tak snad radost a zpříjemníme pobyt babičkám a dědečkům.
Milí rodiče,

přejeme Vám krásné a klidné Vánoce, dětem bohatého Ježíška a především vše nejlepší do nového roku.
Budeme se na Vás a Vaše děti opět těšit v úterý 3.1.2023. 
 
 
 
 
 
 
12.12. - 22.12. 2022


V tomto období jsme se těšili na Vánoce. 
Popovídali jsme si o vánočních tradicích, které jsme si ukázali a vyzkoušeli - mimo jiné jsme pouštěli lodičky, lili jsme voskové "olovo" a svobodné paní učitelky si hodily papučkou. Zpívali jsme koledy, ochutnávali cukroví a tvořili spoustu krásných výrobků. Povykládali jsme si taky o tom, jak se slaví Vánoce v jiných zemích.
Navštívili jsme také  kostel sv.Jiljí, kde jsme si za doprovodu varhanů zazpívali koledy, poslechli si příběh o Ježíškovi a prohlédli si krásný Betlém.
Byli jsme se taky podívat, jak se prodávají kapříci, děti si mohly prohlédnout i sumečka, štiku a pstruha 
Týden jsme dnes zakončili pyžamovou párty, kterou jsme si všichni užili - zatančili jsme si s balónky a pochutnali jsme si na cukroví, za které vám moc děkujeme. 
28.11. - 9.12. 2022

S dětmi si užíváme adventní čas a těšíme se společně na příchod Mikuláše, čerta a anděla. V MŠ nás  navštívilo divadlo Kača a Kača s překrásnou Mikulášskou pohádkou a po ní děti čekala nadílka. 
Naučili jsme se pro Mikuláše básničky a písničky. Děti vyplnily Mikulášský list, kde zpytovaly své svědomí a popisovaly, za co by si od Mikuláše zasloužily odměnu a za co naopak by je mohl čert pokárat. 
Především ale nahlédly do "Čertí školičky" kde zjistily, že i čerti musí dodržovat dohodnutá pravidla, tak jako my ve školce a pomohly kamarádům čertům s nelehkými úkoly.
21.11. - 25.11. 2022


S dětmi se připravujeme na zimu a protože se nám venku opravdu ochladilo, bylo tématem tohoto týdne především zimní oblečení. Zahráli jsme si na toto téma pohybové a smyslové hry, naučili se básničky a naši tolik oblíbenou písničku "Punčocháče, ponožky". Děti si vyrobily dále krásné obrázky.
14.11. - 18.11. 2022

Kulihrášci měli přání poznávat hmyz, kterému jsme vyhověly a zároveň jsme toto téma využily k uspávání broučků. Společně jsme si povídali například o tom, jak někteří zimují v průběhu chladných měsíců. Kromě toho jsme se naučili několik druhů hmyzu, zahráli jsme si pohybové hry a vyrobili tematické výrobky. Zajímavostí bylo pozorování hmyzu pod mikroskopem.
Mimo jiné děti hledaly stíny broučků pomocí včelky Bee - Bot.
7.11. - 11.11. 2022

Tento týden se děti seznámily s legendou o svatém Martinovi a pranostikami, které se k svátku vážou. Naučily se písničky, básničku, taneček se židličkami, dramatizací jsme stvárnili příběh sv. Martina a především se mnozí zúčastnily svatomartinského lampionového průvodu. A nejen to, děti přiložily ruku k dílu a upekly do pokladu výborné perníčky. 
24.10. - 4.11. 2022

V tomto období jsme pozorovali podzim, především proměny v přírodě a podnikli jsme spoustu podzimních aktivit. 

31.10. vypukl v MŠ halloweenský rej, dále jsme měli výukový program "Podzim s lego kostkami". Děti si během zážitkového vzdělávání v polytechnickém směru se speciálními vzdělávacími sety Lego přiblíží podzimní aktivity. 

Také jsme se zúčastnili drakiády se soutěžemi. Náš drak získal dokonce cenu za draka s nejdelším nosem.
17.10. - 21.10. 2022

Tento týden se děti seznamovaly s různými druhy zeleniny. 
Všem rodičům tedy děkujeme za zeleninu, kterou si děti přinesly.
Společně jsme si povídali, jaké druhy zeleniny máme, kde nám roste a k čemu slouží. Také jsme si vytvořili plakát, kde si děti namalovaly zeleninový záhon. Mimo jiné jsme zeleninu poznávali pomocí smyslů a v neposlední řadě jsme si zahráli pohádku o Veliké řepě, která všechny moc bavila. Program nám také zpestřila pohybová hra a včelka Bee-Bot, pomocí které si děti rozvíjely logické myšlení.
10.10. - 14.10. 2022

Tento týden jsme si povídali, jak dodat nejlépe našemu tělu vitamíny, abychom byli zdraví a nebyli tolik nemocní. A děti správně přišly na to, že je potřeba jíst hodně ovoce a zeleniny.

Učili jsme se tedy poznávat ovoce podle jeho charakteristických znaků, ale také podle chuti, hmatu a čichu. Z jablek děti upekly výborný jablečný závin a na přání si nechali namixovat smoothie z jejich nejoblíbenějších druhů ovoce.

S rodiči jsme měli dýňohrátky a týden jsme zakončili bramboriádou. 
3.10. - 7.10. 2022


V průběhu celého října se budeme věnovat tématům, které jsou aktuální a které vzbuzují u dětí pozornost.

Tento týden jsme měli výlet do Obory Holedná. Poznávali jsme tedy lesní zvířátka podle jejich charakteristických znaků, stop a zvuků. Připomněli jsme si také, jak se můžeme o zvířátka především před zimou postarat a jak se máme v lese chovat. Děti si vyrobily některá zvířátka z různých materiálů a naučily jsme se o nich písničku a básničky.
Září 2022

V průběhu měsíce září je naším cílem zajistit přirozenou adaptaci dětí a  jejich přizpůsobení se kolektivu.


Společně budeme vytvářet školková pravidla. Rovněž budou děti seznámeny s bezpečností nejen v prostorách MŠ, ale také během pobytu venku. V okolí MŠ si společně vybereme strom naší třídy, u kterého budeme po celý školní rok pozorovat proměny. Na podzim pod něj společně uspíme broučky a na jaře ho opět zpěvem a pohlazením probudíme.

Děti se dále seznámí se základy slušného chování v MŠ i mino ní. K tomu nám pomůže čtení pohádek z publikace "Děti a slušné chování aneb vyprávění kočky Justýnky", hraní scének a také vzdělávací program v MŠ "Povídání o chování". Přirozenou, bezproblémovou adaptaci podpoříme rovněž prací s Lego edukation - moje emoce a čtením příběhu a prací s Emušákem a jeho mouchami. 

V MŠ proběhne také program "Buďme kamarádi". Děti si v rámci programu vyzkouší jízdu na vozíčku, malování nohama, chůzi s bílou holí, roli vodiče nevidomé osoby, znakovou řeč a jiné. Budou mít možnost setkat se s některými pomůckami, které využívají lidé s postižením. Cílem programu je vyzkoušet a tím snad lépe pochopit svět našich kamarádů s postižením. Zaměříme se také na to, jak je naše okolí technicky vybavené, aby i tito lidé mohli žít plnohodnotným životem.

V průběhu měsíce budeme zařazovat celou řadu adaptačních her a činností na posílení zdravého klima tříty. Naučíme se básničky, písničky a především naší "školkovou hymnu"
Školní rok 2022/2023 začíná 1.9.2022

Těšíme se na Vás již v našich prostorách MŠ.

kolektiv MŠ
Školní rok nám utekl jako voda a opět je tu konec..

Našim předškolákům přejeme úspěšný vstup do nové etapy a dětem, pro které byl dnešní den ve školce poslední, přejeme krásné prázdniny.

Prázdninový provoz bude z důvodu rekonstrukce probíhat po celý červenec na budově Bratří Pelíšků.


24.6. - 28.6. 2022

V tomto období probíhá škola v přírodě.
13.6. - 17.6. 2022

Tématem tohoto týdne bylo povolání. Navázali jsme na exkurzi z minulého týdne u hasičů. Pověděli jsme si různé druhy povolání a podle hry jsme si udělali menší test, ve kterém vyšlo, jaké bude dětí povolání až vyrostou. Podle toho jsme pak vytvořili obrázky.

V úterý nás čekalo pasování předškoláčků na školkové zahrádce. Moc všem děkujeme za účast a doufáme, že jste si to Vy i děti moc užili.

Ve čtvrtek jsme byli vypouštět naše kamarády motýlky. Vyklubalo se nám jich všech 5. Pustili jsme je v zámecké zahradě. Děti pro ně namalovaly obrázky a naučily se i básničku. Na rozloučenou jsme jim popřáli, ať se k nám ještě někdy přiletí podívat. Zamávali jsme a letěli si prohlédnout svět.

V pátek jsme byli pustit i naše žabičky v Mariánském údolí. Udělali jsme si parádní výlet k prvnímu rybníku.
6.6. - 10.6. 2022

Tento týden byl opět nabitý událostmi.

Už od pondělí jsme se těšili na výlet. Děti se rozhodly zkrátit čekání vyrobením vlastní ZOO. Úkol to nebyl nijak jednoduchý, ale přesto se dětem povedl na výbornou. Při plánování si rozdělily role, někdo kreslil plánek, jiný vyráběl dopravní prostředky a zázemí, další ohrady pro zvířátka. Nezapomněly ani na to, aby měly zvířátka z čeho pít a jíst.


30.5. - 3.6.2022

Tento týden jsme si povídali o pohádkách. Přečetli jsme si pohádku O Červené Karkulce a O Budulínkovi. Pozorovali jsme, jak nám rostou pulci a housenky motýlů. Ve středu byl den podle dětí. Vymyslely si, co chtějí hrát, co chtějí vyrábět a den si užily. V pátek nás čekal sportovní den na námět pohádky O Zlatovlásce. Děti si prošly několik stanovišť s úkoly. Odměnou jim byla medaile a šupina zlaté rybky pro štěstí a cukrová vata.

23.6. - 27.6.2022

Tento týden se děti rozhodly prozkoumat vesmír.

Informace čerpaly z encyklopedií, zážitků ze sférického kina, od našeho oblíbeného Paxiho, který nás provedl sluneční soustavou a z poslechu motivačních příběhů.

Společnými silami pak vyrobily vlastní model a šlo jim to opravdu výborně. Nejdříve vše naplánovaly a poté pracovaly na jednotlivých úkolech ve skupinkách. 

V průběhu týdne jsme také pozorovali a starali se o naše pulce, kteří nám rostou před očima. Na procházce po poli jsme jim nasbírali kameny a dnes je přestěhovali do většího.
16.5. - 20.5.2022


Tento týden jsme si povídali o zvířátkách z farmy a jejich mláďátkách.

Hned v pondělí jsme si společně vyplnili pracovní list na pulce. Prozkoumali jsme je lupama a sledujeme, jak krásně rostou. Děti je střídavě krmí a mají z nich radost.

Roztřídili jsme si zvířátka, podle toho, kam patří a kde je najdeme. Venku jsme si vyzkoušeli, jak se dá malovat podle stínů. Děti si vybraly zvířátko a to obkreslily. Podle obrázků jsme se naučili i písničku “Když jsem já sloužil”.

V pátek se děti, které chtěly projely na poníkovi a moc se jim to líbilo.
9.5. - 13.5.2022


Na přání dětí jsme se rozhodli poznávat svět.

Získali jsme povědomí o širším společenském, přírodním a kulturním prostředí. Naučili jsme se poznávat kontinenty, jejich polohu a charakteristické vlastnosti. Poznávali jsme lidi jednotlivých kontinetů.

S Divadlem Kača a Kača jsme zažili velké dobrodružství při záchraně zvířat a proletěli jsme se společně do Afriky.
2.5. - 6.5. 2022


Pro naše milé maminky jsme připravili ke Dni matek malou besídku spojenou s hádankovým kvízem a mini dílničkou. 

Ve školce nás v týdnu navštívila Filharmonie Brno s hudební logopedickou dílnou. 

A při pobytu venku jsme se naučili plést věnečky z pampelišek a postarali se o bylinkové záhony.
25.4. - 29.4.2022

Hlavním tématem tohoto týdne byly čarodějnice a téma jsme zakončili přímo slavnostně a to čarodějnickým rejem.

Děti musely podstoupit nelehké úkoly jako sníst hadí ocásek, hodit kohoutím pařátem, prolézt pavučinou (aby je pavoučí Bertík nekousl), skočit přes oheň, najít v míse plné červů brouky, složit žabí skládačku, vyrobit a ochutnat kouzelný lektvar, najít ve sklenici plné myších ocásků skleněné oči čarodějky Elvíry, srážet lektvary, přenést přes zakletý les skleněné oko, zvládnout let na koštěti s kočkou na rameni a nakonec je čekal úkol nejtěžší a to čarodějnická střelba neboli čarodějnický prd.

Teprve poté se mohly všichni stát právoplatnými čaroději a čarodějkami. A všem se to povedlo na jedničku. Jako důkaz děti dostaly čarodějnickou knihu s certifikátem.

Rády bychom Vám poděkovaly za spolupráci s přípravou kostýmů a pomohli nám tak vytvořit pravou čarodějnickou atmosféru.
19.4. - 22.4.2022

Tento týden jsme se naučili třídit odpad.♻️
Ukázali jsme si barvy popelnic, roztřídili jsme si odpadky do správných kontejnerů.
Společnými silami jsme vytvořili popelnice, do kterých děti nastříhaly obrázky z letáků????.
Ve čtvrtek jsme se vydali na procházku do nedalekého zahradnictví, kde jsme nakoupili kytičky do záhonků na zahrádce a do kyblíku před školku????.
Na Den Země jsme si kytičky společně zasázeli a dělají nám před školkou parádu.????❤️
11.4. - 14.4.

Tento týden jsme se připravovali na Velikonoce.
Děti si domu vyrobily dekoraci, zvládly dobrodružnou cestu po stopách zajíčka Edy, kde plnily soutěže a velikonoční kvíz. Odměnou bylo otevření velikonočního pokladu. Také jsme si zahrály plno her.

Přejeme Vám krásné Velikonoce.

4.4.-8.4.2022

Tento týden byla naším tématem DOPRAVA a s ní spojená BEZPEČNOST.

S dětmi jsme si rozdělili dopravní prostředky podle způsobu jízdy, vysvětlili si, jak se v nich chovat, ukázali si značky, které vídáme na procházce a co znamenají.
Zahráli jsme si spoustu dopravních her, zatancovali a postavili si vlastní dráhu. Naučili jsme se básničku Autobus.
Na konci týdne děti dostaly svůj vlastní řidičský průkaz.

ZÁPIS DO ZŠ

Milí rodiče našich předškoláčků,
pro jistotu připomínáme, že v pátek 8.4. a v sobotu 9.4. budou probíhat zápisy do základních škol. Zápisu se musí zúčastnit také děti, jež budou mít odklad školní docházky. V tomto případě je potřeba do školy dodat doporučení k odkladu z poradny a pediatra.

Přejeme našim školáčkům hodně úspěchu u zápisu.
28.3. - 1.4.2022

Tento týden jsme navázali na předchozí téma a po lidském těle jsme se učili poznávat naše smysly. Zaměřili jsme se především na rozvoj smyslového vnímání, pohybových a manipulačních dovedností. Dotkli jsme se ale také otázky, jak správně chránit naše smyslové orgány. Zahráli jsme si plno her, někteří z nás si i zaplavali, předškoláčci se zúčastnili "Dne předškoláků" a ještě jsme zvládli interaktivní program "Barevná centrifuga", který děti moc bavil.

21.3.-25.3.2022

Ukázali jsme si části těla, pojmenovali kosti a prohlédli jsme si i orgány. Děti společnými silami vytvořily projekt, na který napřed potřebovaly obkreslit kamaráda. Dali mu jméno Kostík. Druhý den do něho nalepily kosti. Třetí den orgány. Tvořily s velkou radostí. Naučili jsme se básničku “Moje tělo”.

 

14.3.-18.3.2022

Tento týden jsme se společně začali připravovat na jaro. Podívali jsme se na obrázky kytiček a naučili jsme se je poznávat. Venku na vycházce jsme kytičky našli v trávě. Ve čtvrtek k nám do školky přijelo Dětské vzdělávací centrum Smart Bricks s LEGO education. Děti si postavily z lega koleje a stavěly vláčku stanice. 

 

28.2. - 4.3.2022


Masopustní veselice, veselá je převelice....

A mohu potvrdit, že to tento týden bylo ve školce opravdu hodně veselé. Navštívilo nás Divadlo Kača a Kača s programem o Masopustu a v pátek nás čekal karneval a karnevalové soutěže. A protože k Masopustu a karnevalům patří hodně tance a zpěvu, tak věřte, že se opravdu hodně tančilo a zpívalo. A také jsme si ukázali a vyzkoušeli hrát na celou řadu hudebních nástrojů.

21.2.-25.2. 2022

Tento týden jsme si vysvětlili, proč se slaví mosopust a co to znamená.
Zdobili jsme koláče plastelínou, zahráli jsme si spoustu her, vytvořili jsme jitrnice a koláčky. Děti si prohlédly, jaké masky chodí v masopustním průvodu.
Bohužel k nám nepřijelo slíbené divadlo, ale my jsme si poradili. Dětem jsme vytvořili náhradní program v podobě soutěží. Odměnou nám byl masopustní koblížek.

14.2. - 18.2.2022

Začátkem týdne jsme si přiblížili svátek sv. Valentýna. Děti Vám s radostí vyrobily přáníčka, které Vám, pevně doufáme, udělaly radost.

Pověděli jsme si ale, že by se lidé k sobě měli chovat pěkně po celý rok a nejen v tento jediný den. A aby se nám to dařilo, učili jsme se lépe poznávat a popisovat emoce. Zahráli jsme si modelové situace a ukázali jsme si demonstrační obrázky. Úkolem dětí bylo poznávat, jak se kamarád cítí, co se mu mohlo asi stát, co mohl prožít a především co by mu pomohlo, aby se cítil opět lépe a jak bychom mu mohli sami pomoci.

Také jsme si připomněli, že abychom se ve školce cítili všichni dobře, pomáhají nám k tomu naše společně vytvořená pravidla. A také, že je důležité spolupracovat. Vzájemnou spolupráci jsme si vyzkoušeli na mnoha hrách.

7.2.-11.2.2022

Tento týden jsme si společně povídali o zimních sportech. Letos nám k tomu krásně navazovala olympiáda.
S dětmi jsme se seznámili se sporty z olympijských her. Naučily se je pojmenovat, rozeznat a přiřadit k nim správné náčiní. Rozeznaly i piktogramy různých sportů. Ukázali jsme si symboly olympiády, maskota Binga, kruhy, vlajku, český znak.
Ve středu jsme se zúčastnili školkové olympiády. Děti bruslily, házely sněhové koule do kruhu, hrály hokej, lyžovaly na svých vyrobených lyžích a zkusily si i opičí dráhu. Odměnou jim byla medaile a diplom. Každý si mohl vyzkoušet, jaké to je, stát na stupních vítězů.

31.1. - 4.2.2022


Stěžejním bodem tohoto týdne bylo polytechnické vzdělávání. Učili jsme se poznávat naše město a především, jak se staví jeho domy. Zaměřili jsme se také na technickou vybavenost našeho města.

Děti se staly malými architekty, kdy se učily číst z technického výkresu, poznávaly půdorys domu, jednotlivé domovní zdi a vybavení interiérů. Proměnily se ale také v malé inženýry. Při této příležitosti získávaly základy inženýrských sítí, ukázali jsme si barevná označení rozvodů v technickém výkresu a ve skupinách si děti podle něj zkusily postavit vlastní půdorys domu a jednotlivé rozvody podle něj zapojit.

V týdnu jsme se ale také zúčastnili vzdělávacího programu Buďme kamarádi, kdy jsme si přiblížili život našich kamarádů s postižením. Při procházkách venku jsme se zaměřili a ukázali, jak je okolí naší MŠ dostatečně či nedostatečně technicky vybavené pro to, aby lidé s postižením mohli vést "plnohodnotný" život. 

Děti koncem týdne využily získaných zkušenosíi a podle vlastně vyrobeného plánku sestavily model města.

24.1.-28.1. 2022

Tento týden jsme si společně ukazovali, jak to vypadá v zimním lese.
Prohlíželi jsme si knížky, učili jsme se stopy zvířátek, ze kterých jsme stavěli cestičky. Hráli jsme spoustu her na zvířátka a také jsme si společně jeden les pokusili vytvořit.

17.1. - 21.1. 2022

Půlrok do školky chodíme a hodně toho už umíme. 

Tento týden jsme posilovali rozvíjení kladných vztahů ve třídě, přesněji schopnost respektovat názor, přání kamaráda. Děti si ve skupinách sestavily podle návodu postavičky z lega, se kterými jsme sehráli situace, které běžně ve školce nastávají a zároveň měly děti navrhnout, jak se v dané situaci vhodně zachovat. Společně jsme si sestavili tabulku, do které děti zakreslily, s kterými hračkami si hrají ve školce nejraději a s kterými naopak nejméně. Ukázali jsme si, že přestože můžeme mít každý jiné zájmy,neznamená to, že nejsme kamarádi a není to důvod k rozepřím. 

A protože se nám venku pěkně ochladilo, věnovali jsme se také tématu vhodného zimního oblečení. 
7.1. - 14.1. 2022


Tento týden se nesl ve znamení polytechnického vzdělávání. Zúčastnili jsme se výukového projektu Malé technické univerzity. stali se z nás "stavitelé města". Učili jsme se poznávat mapy, základy kartografie, orientovat se v piktogramech veřejných budov a překreslovali jsme společně vytvořené město do mapy. 
V dalším programu jsme se stali "staviteli mostu". Zde jsme se seznámili s naším nejvýznamnějším českým panovníkem Karlem IV., povídali jsme si o historii Karlova mostu a zároveň jsme si vyzkoušeli postavit takový most v MŠ, po kterém jsme si i mohli projít.
3.1. - 6.1. 2022


Po Vánocích jsme si sdělovali společné zážitky a radost z nadílky. Těšili jsme se na příchod tří Králů. Seznamovali jsme se s legendou. Povídali si o významu svátku tří králů a povídali jsme si, co je tříkrálová sbírka a k čemu je určena. Zahráli jsme si také hru "Šipkovanou", při které jsme pomáhali najít třem králům koruny a plnili jsme různé úkoly.

Prosinec 2021

Prosinec 2021Od 23.12. 2021  - 2.1. 2022 vánoční prázdniny, MŠ uzavřena.

Kolektiv MŠ Vám přeje krásné prožití svátků vánočních a vše nejlepší do nového roku.
6.12. - 22.12. 2021

Poznávali jsme nejoblíbenější zimní svátky roku. Seznamovali jsme se s vánočními tradicemi, některé z nich jsme si sami vyzkoušeli. Také jsme si zahráli společně s rodiči hru "Cesta do Betléma" a zúčastnili jsme se vánoční muzikoterapie. Zakončením celého tohoto období byl příchod Ježíška do MŠ a bohatá nadílka pro děti. 


22.11. - 3.12. 2021


V tomto období jsme se připravovali na advent a příchod Mikuláše. Seznamovali jsme se s tradicemi a zvyky spojenými s tímto obdobím. Po dobu dvou týdnů jsme plnili "Mikulášskou výzvu", při které jsme pomáhali Mikuláši plnit úkoly, které nám pravidelně nechával ve školce. Úkoly to nebyly nijak jednoduché. Odměnou nám byla přímo Mikulášská návštěva v MŠ a s ní spojená nadílka.

Listopad 2021

Listopad 202115.11. - 19.11. 2021


Po celý týden jsme si opakovali společně vytvořená třídní pravidla. Zaměřili jsme se také na polytechnockou výuku se speciálními vzdělávacími sety Lego a emoce a posilovali jsme tak sociální inteligenci dětí.
Dále se týden nesl ve znamení dětských přání. Děti si samy vybíraly, jaké hry a činnosti by chtěly hrát. Společně dále vytvořily strom přání, na který vlepovaly návrhy vánočních dárečků.


8.11. - 12.11. 2021

V tomto týdnu jsme se seznámili s tradicí sv. Martina a pranostikami. Legendu jsme si ztvárnili dramatizací a společně jsme upekly svatomartinské podkovy. Celé týdenní téma jsme zakončili svatomartinským lampionovým průvodem s rodiči v zámecké zahradě.
1.11. - 5.11. 2021

V tomto týdnu jsme se seznamovali s tradicemi a zvyky dušiček a Halloweenu. 

Vysvětlili jsme si, co ty svátky znamenají a proč se slaví. Ukázali jsme si pokus. Vytvořili jsme dýně z těsta a v pátek nám to vypuklo. Přiletěly strašidla v krásných kostýmech a zúčastnily se různých úkolu. Za to děti dostaly diplom a sladkou odměnu.

Říjen 2021

Říjen 2021

Měsíc říjen byl pro nás dost nabitý.

4.10. - 8.10.2021

Začátkem měsíce jsme se seznamovali s druhy zeleniny. Děti si do školky přinesly zeleninu a naučily se ji poznat podle hmatu a podle chuti. Nakreslily a vyrobily spoustu obrázků, upekly si zdravé hranolky a naučily se básničky “Já jsem brambor šišatý”

a “Kutálí se brambora”. Na konci týdne si společně zasoutěžily na bramboriádě, která se uskutečnila na zahrádce školky. Nesly na zádech pytel brambor, vyzkoušely si slalom s bramborou na lžíci a hledaly brambory v písku. Na konci je čekala společná práce, kde podle symbolů hledaly svůj správný pytel třídy a naplnily ho otisky brambor.

11.10. - 15.10.2021

Další týden byl ovocný. Děti se opět seznámily s ovocem. Našim ovocem, ale i s exotickým. Vytvořily si společně ovocný salát a upekly jablečný závin. Společně pak všechno ochutnávaly. Naučily se písničku “Měla babka čtyři jabka”. Přijela nás navštívit i paní lektorka s programem “Skřítky krmit povoleno”. Povídala nám o zdravých a nezdravých potravinách. Děti se s nadšením zapojovaly do příběhu. Vydali jsme se i na krásnou procházku po polích.

18.10. - 22.10.2021

Dále na nás čekaly zvířátka z lesa. Naučili jsme se zvuky zvířat. Něco o jejich zimním spánku, proč ho mají a kde spinkají. Naučili jsme se další básničku “Halí belí zvířátka”. Upekli jsme společně dýňové sušenky. Děti válely a vykrajovaly. Sušenkami pak pohostily rodiče na dýňohrátkách. Tam se povedly nádherné dýně. Odpoledne jsme si všichni naplno užili. Týden jsme zakončili v oboře Holedná. Podívali jsme se na prasátka a prozkoumali zajímavou stezku.

25.10. - 29.10.2021

Poslední týden si povídáme o podzimu. Děti se učí, co patří do lesa a co naopak ne. Vytvořily stromečky ke Dni stromů. Pouštěli jsme draky na poli. Děti to moc bavilo, ikdyž nám to moc nešlo. Naučily se i básničku o drakovi.

 

ZÁŘÍ 2021

ZÁŘÍ 2021V průběhu měsíce září je naším cílem zajistit přirozenou adaptaci dětí a  jejich přizpůsobení se kolektivu.

Společně budeme vytvářet třídní pravidla. Rovněž budou děti seznámeny s bezpečností nejen v prostorách MŠ, ale také během pobytu venku. V okolí MŠ si společně vybereme strom naší třídy, u kterého budeme po celý školní rok pozorovat proměny. Na podzim pod něj společně uspíme broučky a na jaře ho opět zpěvem a pohlazením probudíme.

Děti se dále seznámí se základy slušného chování v MŠ i mino ní. K tomu nám pomůže čtení pohádek z publikace "Děti a slušné chování aneb vyprávění kočky Justýnky".

Naučíme se jednoduché básničky s pohybem "Medvídek", "Brouček" "Kutálí se brambora" "Velká novina", písničku doprovázenou s pohybem "Když jsi kamarád". Také se naučíme hymnu naší školky.
Ve čtvrtek, 23.9., nás navštíví v MŠ divadlo Kejkle s pohádkou "O neposlušných kůzlátkách".

Budou zařazovány pohybové hry se značkami dětí, jejichž cílem je usnadnit zejména novým dětem zapamatování kamarádů a jejich značek.

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2021/2022

Milí rodiče,
školní rok 2021/2022 bude zahájen ve středu, 1.9.2021.
Informativní schůzka pro rodiče se uskuteční ve čtvrtek, 9.9.2021 od 16:00 hodin.
Těšíme se na Vás!!!
Martina, Nikol, Radka

NOVINKY

DŮLEŽITÉ AKTUALITY

Kriteria pro přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání v době hlavních školních
prázdnin šk.r. 2023/2024
a) dítě zaměstnané samoživitelky
b) dítě zaměstnaných rodičů
c) dítě docházející do MŠ v Líšni ve školním roce 2023/2024
Každé dítě může být přijato maximálně na tři týdny prázdninového provozu.
Kriteria prázdninového provozu byla projednána na setkání ředitelů MŠ se zřizovatelelem dne 31.10.2023

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
https://www.facebook.com/
Domů MŠ Pohádka

Created by © 2017 -2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign